Płaszcze męskie – jak wybrać idealny płaszcz na zimę

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, a mężczyznom zależy już nie tylko na komforcie i ciepłym ubiorze, ale również stylu. W tym celu wielu z nich decyduje się na płaszcze męskie. Jak jednak dokonać najlepszego wyboru, który nie tylko będzie zachwycać wykonaniem, ale przy tym zapewni komfort użytkowania? W tym artykule skupimy się na najważniejszych kryteriach, które pomogą nam przy wyborze płaszcza idealnego.

Rodzaje płaszczy męskich na zimę

Istnieje wiele rodzajów płaszczy, jednak nie wszystkie nadają się na zimę. Ze względu na krój, materiał, wykonanie i oczywiście przeznaczenie możemy wyróżnić cztery rodzaje płaszczy zimowych, które zapewnią użytkownikom nie tylko komfort i ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale również dodadzą im klasy i stylu.

Dyplomatka

Dyplomatka, zwana również Chesterfieldem, zalicza się do jednego z najbardziej formalnych typów płaszcza męskiego. Klasyczna dyplomatka charakteryzuje się długością do połowy uda, zamkniętymi klapami, wskazującymi formalne wykończenie oraz wyraźnie zaznaczoną talią. Co więcej, płaszcze w tym fasonie możemy spotkać zarówno w wersji jednorzędowej, jak i dwurzędowej. Dyplomatki najlepiej sprawdzają się dla osób niskich, o tęgiej budowie ciała.

Płaszcz ulsterski

Często kojarzony z Sherlockiem Holmesem. Charakteryzuje się dwurzędowym wykonaniem, długością do kolana, sztormowym kołnierzem, pasem w poprzek pleców oraz wywijanymi mankietami. Ze względu na to, że ulster jest płaszczem dwurzędowym i stosunkowo długim, jest to opcja rekomendowana dla osób wysokich i szczupłych.

Bosmanka

Dwurzędowy, krótki płaszcz z charakterystycznymi otwartymi klapami. Bosmanki, to idealne rozwiązanie dla osób zaczynających swoją przygodę z płaszczami. Pozwalają na swobodne przejście w bardziej formalne fasony.

Budrysówka

Z angielskiego „duffle coat”. Najmniej formalna propozycja w tym zestawieniu. Charakteryzuje się zapięciem w formie drewnianych kołków, kapturem oraz brakiem zaakcentowanej talii. Jest to bardzo luźny fason.

Materiał idealnego płaszcza na zimę

Idealny płaszcz na zimę powinien nie tylko dobrze wyglądać, ale również chronić przed wszelkiego rodzaju warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, niska temperatura, śnieg czy mróz. Dlatego tak istotne jest, aby materiał z którego wykonany będzie płaszcz zapewniał ochronę przed wszystkimi wyżej wymienionymi zagrożeniami.

W takim wypadku najlepszy wybór padnie na wełnę, która jest jednym z najlepszych izolatorów ciepła. Wybierając więc płaszcze męskie na zimę, warto zwrócić uwagę na skład materiałowy, którego dominującą częścią (przynajmniej 80%) będzie właśnie wełna.

Krój płaszcza, a sylwetka

Są to uniwersalne zasady, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze idealnego płaszcza na zimę, by wyglądać i czuć się w nim dobrze. W parze z długością i fasonem płaszcza idą wzrost i budowa ciała mężczyzny. Te czynniki rzutują na to, jak dana osoba wygląda w płaszczu o danym fasonie. Płaszcze krótsze o jednorzędowym wykończeniu mają w zwyczaju wydłużać i wyszczuplać sylwetkę, dlatego najlepiej nadadzą się dla niskich mężczyzn o tęgiej budowie ciała. Analogicznie zatem – dwurzędowe, długie płaszcze zwiększają mężczyznę optycznie oraz skracają sylwetkę, będą więc idealnym rozwiązaniem dla wysokich i szczupłych osób.

Agnieszka Sennik

Agnieszka Sennik

Z wykształcenia dziennikarka, z pasji blogerka modowa. Bardzo lubię tematy powiązane ze stylem vintage, rustykalnym oraz retro. Interesuje mnie moda alternatywna oraz indywidualne projekty odzieży.

9 komentarzy

  1. Ja lubię płaszcze w stylu retro, z dużymi guzikami. Koniecznie z wełny, inne materiały wydają mi się nieodpowiednie na zimę. Polecam też zajrzeć do mnie, gdzie piszę o modzie, plecakach, galanterii i innych dodatkach. Zapraszam na wpis o plecakach dla dziewczyn. Aleksandra 🙂

  2. Dokładnie jak poprzedniczka. Lubię takie płacze które nawiązują do 19 wieku. Sam kupuję tego typu dodatki w internecie, bo niestety sklepy stacjonarne nie oferują niczego ciekawego. Ostatnio widziałem ofertę szycia takich rzeczy na miarę, min tutaj: moda w stylu vintage. Co myślicie o takiej alternatywnie?

  3. styl płaszcza nawiązujący do mody vintage to rzeczywiście perełka wśród tego co oferują standardowe sklepy. Sama wiem jak trudno było znaleźć odpowiedni styl płaszcza dla mojego męża. W końcu znaleźliśmy ulubiony model na tej stronie Adamski-Baron i mój facet jest zachwycony, polecam też przeczytać wpis jaka torba męska pasowałaby do płaszczy w różnym stylu. Bo to kolejny aspekt doboru garderoby dla modnego mężczyzny.

  4. Mówiąc kolokwialnie – im droższy płaszcz tym większy prestiż. Takie same zasady funkcyjną w polityce. Ja promowałbym na waszym miejscu rzeczy szyte w Polsce i od polskich firm. Np takie teczki męskie. Natomiast wyroby zagraniczne niech sobie radzą same.

  5. A co myślicie o mężczyznach noszących torby na ramię? Czy takie dodatki są męskie? Mój mąż nie może się przekonać i woli do pracy nosić torbę na zakupy :). A tym roku chyba do “zmuszę” do nowej torby męskiej. Mam już upatrzony taki model noszony przez ramię, ale chciałabym zasięgnąć Waszej opinii.

  6. Nigdy nie słyszałam o tym sklepie :). Ale artykuł ciekawy. Przydałoby się aby blogi modowe częściej recenzowały sklepy i wydawały opinie o zakupach oraz produktach tam rzeczywiście zamówionych, a nie otrzymanych w prezencie.
    ps. Zapraszam do mojej recenzji produktu: plecak skórzany męski czarny który szyty był ręcznie przez polską firmę kaletniczą.

Skomentuj artykuł!

share on: