Są stanowiska pracy (produkcja elektroniki, stacje benzynowe, strefy zagrożone wybuchem, laboratoria, magazyny, samochody przewożące substancje niebezpieczne ADR, centra badań), gdzie pojedyncza iskra pochodząca z wyładowania elektrycznego może spowodować prawdziwą katastrofę, a w „najlepszym” razie uszkodzenia komponentów elektronicznych (szacuje się, że ok. 70% uszkodzeń powstaje na skutek niewłaściwej ochrony osób obsługujących). Do powstania ładunków elektrostatycznych wiele nie trzeba – wystarczą naelektryzowane włosy pracownika lub klasyczna odzież z metalowymi elementami. Do ochrony zdrowia i życia pracowników, a także do ochrony wrażliwych elementów elektronicznych służy specjalistyczna odzież.

Odzież antystatyczna

Ubrania antystatyczne to ubrania, których celem jest bezpieczne odprowadzenie ładunku elektrycznego z dotykanych elementów do ziemi. By właściwie spełniały swoje zadanie, muszą pokrywać całe ubranie pracownika, dlatego oprócz odzieży wierzchniej (kurtki, bluzy, spodni) pracownicy powinni nosić też specjalne akcesoria (paski, kaski itp.) i buty antystatyczne. Odzież antystatyczna należy do indywidualnych środków ochrony, dlatego musi spełniać określone wymagania (norma PN-EN 1149-5) oraz posiadać certyfikaty.

Ochronne i komfortowe

Ubrania antystatyczne, oprócz tego, że są ubraniami zapewniającymi ochronę i bezpieczeństwo, są też funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu. Producenci oferują ubrania z różnych materiałów i ich mieszanek (poliester, bawełna), różne modele ubrań (np. spodnie do pasa, spodnie ogrodniczki, kurtki, kamizelki), różne konstrukcje, wyposażenia (kieszenie, szelki), ubrania w wersji zimowej i letniej. Wszystkie elementy garderoby antystatycznej wykonane są z materiałów z trwałych i mocnych, po to, by gwarantowały ochronę możliwie przez długi czas.

Co warto wiedzieć jeszcze o odzieży antystatycznej?

Odzież antystatyczna skutecznie i szybko odprowadza ładunek elektryczny, gdy jest kompletna. Nie wystarczy założyć samej kamizelki i butów – warto o tym pamiętać kompletując zestaw dla pracownika. Ubrania antystatyczne wykonane są z materiałów, które są odporne na wyładowania elektrostatyczne. Materiały te zapobiegają gromadzeniu się ładunków elektrycznych i zapewniają ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym. Ubrania te zazwyczaj składają się z warstwy zewnętrznej wykonanej z materiału odpornego na wyładowania elektrostatyczne, a także warstwy wewnętrznej wykonanej z materiału, który jest bardziej miękki i przyjemny w dotyku. Materiały te są zazwyczaj wytwarzane z poliestru, poliamidu lub mieszanin tych włókien.

Agnieszka Sennik

Agnieszka Sennik

Z wykształcenia dziennikarka, z pasji blogerka modowa. Bardzo lubię tematy powiązane ze stylem vintage, rustykalnym oraz retro. Interesuje mnie moda alternatywna oraz indywidualne projekty odzieży.

Skomentuj artykuł!

share on: