Mikrofibrę zna każdy, a dokładniej korzysta z przedmiotów, do produkcji, których wykorzystano właśnie ją. Najprostszy przykład to oczywiście ściereczki, które wykorzystujemy do mycia, czy czyszczenia. Czym dokładnie jest mikrofibra? Jakie ma właściwości i oczywiście gdzie można ją wykorzystać?

Czym jest mikrofibra?

Mikrofibra może być spotykana również pod nazwą mikrowłókno. Mikrowłókna to nic innego jak włókna o odpowiedniej gęstości liniowej. Określa się je w denierach, czyli jednostkach gęstości, odnoszące się do włókien mających masę 1 grama oraz długości 900 metrów. W sytuacji, kiedy gęstość liniowa jest mniejsza od 1 deniera, to mówimy o mikrowłóknach.

Jak powstaje mikrofibra? Jest to proces, opierający się na mieszaniu włókien poliamidowych oraz poliestrowych.

Właściwości mikrofibry

Mikrofibra posiada liczne właściwości. Zwraca uwagę przede wszystkim z powodu niewielkiej grubości. To jest niejako jej znak rozpoznawczy. Dzięki temu jest przyjemna w dotyku, wspaniale układa się do ciała, gwarantuję miękkość. Dlatego też nie może dziwić, że jest popularnym materiałem, wykorzystywanym przy produkcji zarówno odzieży, jak i np. kołder czy poduszek. Produkty powstałe w oparciu o mikrofibrę poleca się osobom z alergiami, dodatkowo chroniąc przed kurzem, roztoczami. Mikrofibra to również gwarancja znakomitej cyrkulacji powietrza, a produkty przygotowane z niej pozwalają chronić ludzki organizm przed utratą ciepła. Dodać warto również, że mikrofibra znakomicie chłonie wodę.

Zalety mikrofibry

Posiadając np. kołdry i poduszki z mikrofibry, możemy mieć pewność, że w trakcie prania, czyszczenia, prasowania nie ulegną zniszczeniu. Właściwości materiału sprawiają, że zjawisko rozciągania, rozdarcia jest mikrofibrze obce. Piorąc jednak mikrofibrę, należy postępować z instrukcjami.

Mikrofibra to nie tylko wytrzymałość, ale również miękkość, delikatność. Dzięki temu osoby, lubiące materiały przyjemne w dotyku, będą w pełni usatysfakcjonowane, posiadając np. koc czy pościel z mikrofibry.

Jak już wspomniano we właściwościach mikrofibry, posiada właściwości oddychające. Wynika to z faktu, że ma odpowiednie mikrootwory, które przepuszczają powietrze. Przyczynia się to naturalnie do znacznie lepszego snu, pomagamy organizmowi na efektywniejszą regenerację.

Doskonale widać, jak ciekawym materiałem jest mikrofibra. Wykorzystanie produktów w oparciu właśnie o tę tkaninę jest dla nas niezwykle korzystne. Nie ma znaczenia, czy mówimy tutaj choćby o zwykłych ściereczkach, czy też, kiedy chcemy zainwestować w dobrej jakości pościel, kołdrę. Zawsze warto stawiać na najlepsze rozwiązania dla siebie, dla komfortowego życia.

Agnieszka Sennik

Agnieszka Sennik

Z wykształcenia dziennikarka, z pasji blogerka modowa. Bardzo lubię tematy powiązane ze stylem vintage, rustykalnym oraz retro. Interesuje mnie moda alternatywna oraz indywidualne projekty odzieży.

9 komentarzy

  1. Rodzaj tkaniny to jeden z aspektów najczęściej pomijanych rzez polskich konsumentów. A szkoda, bo np. skóra ekologiczna jest o wiele gorsza od skóry naturalnej. Przykładowo, buty, rękawiczki, czy nawet ubrania vintage, uszyte ze skóry – mogą posłużyć nam przez lata.

  2. Mi podoba się że materiały bio-degradowane, zaczynają zastępować te sztuczne. Tak samo jest w odniesieniu do odzieży, obuwia i dodatków. Przykładowo męska saszetka na ramię uszyta ze skóry naturalnej, jest o wiele mądrzejszym zakupem, od jej odpowiednika z eko-skóry.

  3. Chciałbym kupić trochę podobnego materiału. Zależy mi na cenie poniżej 4zł nettto za mb. Czy jest taka możliwość. Prowadzę działalność na zasadzi szwalni galanterii skórzanej. Zapraszam na moją stronę.

  4. Mikrofibra jest nie tylko lekka ale i potrafi być wytrzymała. Wiem o tym bo regularnie zamawiam torby na laptopa z tego materiału. Generalne ważne jest aby torba na laptopa była lekka i wytrzymała. Mikrofibra idealnie nadaje się jeśli chodzi o te parametry.

Skomentuj artykuł!

share on: