Najpiękniejsze suknie z lat 1900-1914

Jak jeszcze nie wiecie, ale zaraz się dowiecie, bo Wam powiem, piszę licencjat z historii mody w latach 1900-1914. Dokładnego tytułu jeszcze nie znam. Istnieje za dużo aspektów, które chciałabym poruszyć, a wiadomo, że praca licencjacka nie powinna być zbyt obszerna. Obecnie mam w głowie prawdziwą burzę, a prawie każdy pomysł zasługuje na osoby rozdział. Gdybym miała napisać o wszystkim, wyszłoby z 1000 stron, może nawet i więcej. Coś czuję, że i tak będę musiała ją skracać, albo napisze milion chaotycznych notatek, których synteza zajmie mi za dużo czasu i w końcu w swojej pracy nie zawrę nawet połowy tego, co chcę.
Jestem teraz na etapie poszukiwań i selekcji, dlatego postanowiłam przygotować post z 10 najpiękniejszymi sukniami różnych projektantów z początku XX wieku i pokazać Wam, o jak cudownym okresie przyszło mi pisać.
I w tym momencie odkryłam, że mam na dysku zapisane tysiące zdjęć sukien, ale rzadko kiedy posiadam do nich źródło, czy choćby datowanie. Dlatego musiałam pobawić się w detektywa, co udało mi się średnio. Ale co tam, widzicie tutaj zbiór chyba wszystkich projektantów, o których chcę napisać.

 

 Na razie wiem na pewno, że głównie skupię się na modzie damskiej, męską chyba pominę, ale poza tym, chciałabym opisać też życie ówczesnych kobiet, kulturę, nowe kierunki w sztuce, które przecież też nie były bez znaczenia, tak samo jak lekkie rozluźnienie obyczajów, wynalazki, popularyzacja sportu, poszukiwanie nowego miejsca kobiety w zmieniającym się społeczeństwie. Jednym słowem chciałabym pisać o wszystkim.

 


Fotografia udostępniana przez blog z modą myszka sklep
Gabrielle Ray 1883-1973, Angielska aktorka sceniczna, uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet, przez co była też jedną z najczęściej fotografowanych. 

 

 O Lucile mogliście poczytać trochę w tym poście.

 

Czy ten kapelusz nie jest cudowny? 
 Paul Poiret, król mody i projektant, któremu na pewno poświęcę mnóstwo linijek tekstu. Tak samo jak Worthowi, w końcu to on jest ojcem haute couture.
Wybór był oczywiście bardzo trudny, bo kocham ten okres całym sercem i praktycznie każda suknia mi się podoba i każdą chciałabym mieć. Widzicie naprawdę niewielki procent zawartości mojego dysku i to wyselekcjonowany – do tych zdjęć, do których posiadałam jako takie źródła. Cóż, mnóstwo pracy przede mną.
Agnieszka Sennik

Agnieszka Sennik

Z wykształcenia dziennikarka, z pasji blogerka modowa. Bardzo lubię tematy powiązane ze stylem vintage, rustykalnym oraz retro. Interesuje mnie moda alternatywna oraz indywidualne projekty odzieży.

7 komentarzy

  1. Jestem wielką fanką mody lat 20 – piękne kroje, kobiety, które wyglądały w nich bardzo elegancko, brakuje mi tego w dzisiejszej modzie.

    pozdrawiam, Beata

Skomentuj artykuł!

share on: