Buty dla dzieci – jak wybrać te najlepsze?

Odpowiednio dobrane buty dla dzieci to bardzo ważna rzecz, gdyż po pierwsze – zapewniają one wygodę chodzenia, a po drugie – pozwalają stopie prawidłowo się rozwijać.

1. Pierwsze buty, czym się kierować przy wyborze?

2. Buty na różne pory roku.

3. Obuwie sportowe – czym się powinno się charakteryzować?

4. Klapki dziecięce – na plażę i nie tylko.

Pierwsze kroki stawiane przez dzieci są nie tylko przeżyciem dla malucha, ale także dla jego rodziców. To bardzo ważny moment, który na zawsze pozostaje w pamięci. Pierwsze próby chodzenia odbywają się zazwyczaj w domowym zaciszu. Wtedy ,zgodnie z zalecaniami, najlepiej, żeby dziecko chodziło boso albo w skarpetach antypoślizgowych – znakomicie wpływa to na gimnastykę stóp oraz na ich prawidłowy rozwój. Z biegiem czasu, gdy maluch wprawia się w chodzeniu, przychodzi pora na zakup odpowiednich butów. Wraz ze wzrostem aktywności dziecka asortyment rodzajów obuwia poszerza się. Kozaki, sandałki, buty sportowe, klapki dziecięce etc. – wszystkie stają się przydatne i wszystkie muszą spełniać określone wymogi.

Pierwsze buty, czym się kierować przy wyborze?

Pierwsze buty dziecka przede wszystkim powinny zapewnić komfort chodzenia i utrzymywać stopę w stabilnej pozycji, jednocześnie nie usztywniając jej. Ponieważ stopa małego dziecka jest zazwyczaj pulchna, obuwie musi być dobrane tak, aby nie obcierało stópki. Bardzo ważne jest, żeby zapiętek był usztywniony, ale jednocześnie nie może on zbyt mocno ściskać stopy dziecka. Przód butów (nosek) powinien być szeroki i zaokrąglony (tak aby zapewnić dużo swobody palcom). Jeśli chodzi o typ zapięcia, to najlepiej przy stawianiu pierwszych kroków sprawdzają się buty wiązane. Gdy natomiast dziecko zaczyna chodzić do żłobka czy przedszkola i samo zakłada buty, wtedy sprawdzą się łatwe w obsłudze buty na rzepy. Niezwykle ważną częścią buta – nieważne, czy są to buty pierwsze, czy kolejne – jest podeszwa. Czym się powinna charakteryzować? Niezależnie od rodzaju buta (czy to kozaki, trzewiki, czy klapki dziecięce) podeszwa powinna:

· odpowiednio amortyzować stopę

· zapewniać swobodę ruchu (zwłaszcza w miejscu, gdzie stopa zgina się przy chodzeniu)

· gwarantować odpowiednią przyczepność do podłoża

· izolować od zimna i nierówności terenu.

Niezwykle ważny jest także wybór odpowiedniego rozmiaru butów. Trzeba pamiętać, że aby były one wygodne, muszą mieć zapas 8–10 mm.

Buty na różne pory roku

Niezależnie od wieku dziecka, buty powinny być dobrane do warunków atmosferycznych. Muszą zapewniać odpowiednią termoregulację (zwłaszcza, gdy są to buty zakryte) i sprawiać, żeby stopa nie pociła się (najlepiej, aby buty miały skórzane wkładki). Niezastąpione w tej roli są materiały oddychające. Buty z naturalnej skóry, niezależnie czy są to kozaki, czy sandałki sprawdzają się najlepiej. Niektórzy producenci produkują obuwie z materiałów, które mają odpowiedni system odprowadzania wilgoci. Jeśli wybieramy dla dziecka obuwie na porę roku, która charakteryzuje się tym, że pogoda jest deszczowa czy śnieżna, warto zadbać o to, żeby były to buty nieprzemakalne – ważne jest to zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które uwielbiają pląsy po kałużach. W przypadku butów zimowych ważne jest też to, aby podeszwa odpowiednio izolowała od chłodu, a także była antypoślizgowa. Najlepiej jest postawić na buty renomowanych producentów, których wyroby są opatrzone certyfikatem „Zdrowa Stopa” – szeroki wybór obuwia na każdą porę roku i okazję (nie tylko dla dzieci) można znaleźć w sklepie internetowym butymodne.pl.

Obuwie sportowe – czym się powinno charakteryzować?

Dzieci, niezależnie od wieku, cechuje dość duża aktywność fizyczna. Zajęcia sportowe czy też spędzanie czasu na podwórku wymagają odpowiedniego obuwia. Czym powinno się ono charakteryzować? Przede wszystkim musi zapewniać stopie odpowiednią stabilność i chronić ją na przykład przed skręceniem – dlatego najbardziej odpowiednie jest tutaj obuwie o podwyższonej cholewce. Sportowy but powinien też się dobrze trzymać na stopie, mieć wzmocniony nosek, który odpowiednio chroni palce oraz dobrze amortyzującą podeszwę. Obuwie sportowe powinno też oddychać i być zaopatrzone we wkładki chłonące wilgoć i izolujące ją od stopy.

Klapki dziecięce – na plażę i nie tylko

Wspólne wypady wraz z dzieckiem na wakacje czy też na basen wiążą się niejednokrotnie z koniecznością zakupu odpowiedniego obuwia, którym są klapki dziecięce. To dość specyficzny rodzaj butów używanych okazjonalnie, ale jednocześnie niezwykle ważnych. Ciężko bowiem wyobrazić sobie na przykład wizytę na basenie (także ze względów higienicznych), gdy dziecko nie ma na stopach klapek. Klapki dziecięce charakteryzują się lekkością i przewiewnością. Ważne jest, aby (mimo specyficznej budowy) dobrze się trzymały na stopie i były zaopatrzone w podeszwę antypoślizgową (jest to istotne zwłaszcza podczas wizyty na basenie) i nie chłonęły wody. Klapki dziecięce mają różne wzory i kolory, dzięki czemu łatwo dobrać taki ich fason, który nie tylko będzie funkcjonalny, ale i estetyczny.

Niezależnie od rodzaju i fasonu butów, widać, że odpowiedni ich wybór jest kluczową sprawą – dzięki temu dziecko, niezależnie od wieku, będzie miało zapewnioną wygodę i komfort.

Agnieszka Sennik

Agnieszka Sennik

Z wykształcenia dziennikarka, z pasji blogerka modowa. Bardzo lubię tematy powiązane ze stylem vintage, rustykalnym oraz retro. Interesuje mnie moda alternatywna oraz indywidualne projekty odzieży.

6 komentarzy

Skomentuj artykuł!

share on: