Wybór okularów korekcyjnych nie jest prosty, zwłaszcza jeśli do tej pory oprawki na naszym nosie pojawiały się co najwyżej w ciepłe, słoneczne dni. Trudności podczas zakupów u optyka są niemal pewne. O czym trzeba więc pamiętać, gdy stajemy przed koniecznością zakupu codziennych okularów korekcyjnych?

Po pierwsze: odwiedź specjalistę

Jeśli zauważasz u siebie problemy z widzeniem, pierwszym krokiem na drodze do okularów powinna być wizyta u specjalisty. Chociaż może to wydawać się oczywiste, to jednak wiele osób stara się wybrać okulary korekcyjne, kierując się jedynie własnymi odczuciami, nieumiejętnie dobierając moc soczewek, co w efekcie może skutkować dalszym pogorszeniem wzroku.

Oprócz standardowych badań kontrolnych, które wykonuje się zazwyczaj co roku, okulistę powinniśmy odwiedzić także w momencie, gdy zauważamy u siebie jeden z poniższych objawów:

  • kłopoty z widzeniem na różnych odległościach (przedmioty położone bliżej lub dalej wydają się rozmazane, tracą kontury),

  • złe samopoczucie spowodowane zmęczeniem oczu, objawiające się np. bólem głowy,

  • suche oko” – zwłaszcza gdy długie godziny spędzamy przed komputerem.

Po drugie: określ swój look

Nie jest tajemnicą, że dobrze dobrane okulary mogą zdziałać wiele, stając się stałym elementem naszych stylizacji. W najnowszym „Raporcie o okularach Polaków„, przygotowanym przez sklep wOkularach.pl, okazało się, że 60 proc. okularników uznaje swoje oprawki za nieodłączną część własnego wizerunku. Dlatego też zanim wybierzemy odpowiednią parę, powinniśmy ustalić kilka istotnych kwestii.

Najważniejsze wydaje się podjęcie decyzji o częstotliwości noszenia okularów. Oprawki na co dzień powinny być bowiem na tyle uniwersalne, by doskonale “dogadywały się” z większością naszych ubrań. W takim przypadku nie warto oszczędzać. Jeżeli jednak zamierzamy używać ich okazjonalnie (na przykład tylko w domowym zaciszu), możemy zdecydować się na mniej ekskluzywny model.

Zastanówmy się także nad charakterem naszych nowych oprawek. Czy mają być bardziej wyraziste, stanowiąc mocny akcent codziennych stylizacji, czy może powinny prezentować się bardziej dyskretnie, delikatnie podkreślając nasz look? W tym wypadku okularową ekstrawagancję można potraktować dwojako: albo będzie stanowić nieodłączną część odważnej garderoby, albo też podkreślać nasz gust poprzez kontrastowe zestawienie z “bardziej grzecznym ubraniem”.

Po trzecie: przyjrzyj się swojej twarzy

Dobór odpowiednich oprawek warto zacząć od określenia kształtu swojej twarzy. W zależności od jej budowy dobrze komponować będą się z nią różne okulary. To często największy problem, przed jakim stają świeżo upieczeni okularnicy: w cytowanym wcześniej raporcie 41 proc. ankietowanych przyznało, że dobór oprawek do kształtu twarzy bywa kłopotliwy.

Dobrze dobrane oprawki mogą bowiem doskonale podkreślić urodę i umiejętnie ukryć sporo niedoskonałości, ale ta zależność działa też w drugą stronę. Jeśli okulary dobierzemy nieumiejętnie, w dużym stopniu traci też na tym nasza prezencja.

Najmniejsze problemy na tym polu będą mieć osoby posiadające owalną, smukłą twarz, do której pasuje większość modeli w różnych kształtach. Twarzy okrągłej charakteru dodadzą oprawki kanciaste lub całkiem prostokątne – warto przyjrzeć się zwłaszcza nieco bardziej delikatnym modelom z cienkimi oprawkami. Odwrotnie przy kwadratowym kształcie twarzy: tutaj specjaliści polecają zacząć poszukiwania od okularów bardziej obłych; można też sprawdzić swój wygląd w kocich oprawkach.

Kształt oprawek a kształt nosa!

Wielu ekspertów w dziedzinie stylizacji zwraca także uwagę na kształt nosa – dobrze dobrane oprawki mogą sporo zdziałać. Najbardziej istotne wydaje się tu umiejscowienie mostka: tej części okularów, która łączy obydwa szkła. Jeśli jesteśmy posiadaczami sporego nosa, zwróćmy uwagę na oprawki z jasnym, dość wąskim mostkiem. Długi nos ulegnie optycznemu skróceniu w zestawieniu z nisko osadzonym mostkiem. Odwrotnie w przypadku krótkiego, zadartego nosa: można spróbować go “wydłużyć” poprzez oprawki z wysokim mostkiem.

Po czwarte: wybierz kolor oprawek

Czy udało ci się określić kształt swojej twarzy? Znakomicie! Kolejny krok na drodze do twoich pierwszych okularów będzie już dużo prostszy. Zasady doboru koloru oprawek nie są skomplikowane, zaś duża liczba różnorakich modeli na rynku sprawia, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. W tym momencie będziemy się kierować przede wszystkim kolorem włosów i odcieniem karnacji.

Najbardziej uniwersalnym kolorem jest oczywiście czarny, który dobrze wygląda właściwie zawsze – styliści nie polecają go jedynie w przypadku włosów w kolorze ciepłego blondu i jasnej-morelowej karnacji (sprawdzą się za to oprawki w podobnie ciepłych kolorach, np. beżowym, brązowym, ale też i zielonym).

Bruneci i brunetki mogą pokusić się o odważny kontrast – tym większy, im ciemniejsze włosy posiadamy. Z głęboko czarnymi włosami świetnie zaprezentują się intensywnie czerwone oprawki. Podobnie w przypadku włosów czekoladowych: tu również czerwień jest dobrym pomysłem, ale nieźle może też wyglądać jasny beż lub zieleń. Posiadacze ciemnych włosów powinni unikać zaś białych oprawek.

Wydaje się, że największy wybór pod względem dopasowania kolorystycznego mają posiadacze rudych włosów: tutaj doskonale sprawdzą się dowolne oprawki w wyrazistym kolorze (biały, złoty, niebieski lub czerwony). Sporo możliwości dają też jasne, “słomiane” włosy, z którymi warto zestawić oprawki szare, beżowe lub – bardziej kontrastowo – okulary w matowym odcieniu fioletu.

Artykuł został przygotowany przez Martę Łaczkowską z bloga wOkularach, gdzie możecie przeczytać, jak dobrać odpowiednie okulary i w jaki sposób zadbać o zdrowy wzrok.

Agnieszka Sennik

Agnieszka Sennik

Z wykształcenia dziennikarka, z pasji blogerka modowa. Bardzo lubię tematy powiązane ze stylem vintage, rustykalnym oraz retro. Interesuje mnie moda alternatywna oraz indywidualne projekty odzieży.

8 komentarzy

Skomentuj artykuł!

share on: