Przegląd najpopularniejszych projektantów XX wieku

Moda istnieje od zawsze, ale jej projektanci, tacy we współczesnym rozumieniu tego terminu, pojawili się dopiero w XIX wieku. Wiek XX przyniósł prawdziwy rozkwit modowego przemysłu, a co za tym idzie – powstawało mnóstwo nowych domów mody.
Niestety dziś pamiętamy nazwiska tylko nielicznych projektantów, głównie tych, których butiki przetrwały próbę czasu i nadal możemy się “u nich ubierać.”
Postanowiłam więc przypomnieć wszystkich najważniejszych kreatorów (i kreatorki) mody, którzy ubierali kobiety w minionym stuleciu.

Jeanne Paquin

  Projekty Paquin. Styczeń 1912, kwiecień 1914 – suknia wieczorowa, Les Modes. 

gallica.bnf.fr
Uważana jest za pierwszą kobietę, która odniosła ogromny sukces jako projektantka mody, choć jej projekty nie były wcale wyjątkowo awangardowe. Udało jej się wyprzedzić Paula Poireta, bo to właśnie ona około 1905 roku zaproponowała sylwetkę z podniesioną talią. Swój pierwszy butik otworzyła w 1891 roku przy Rue de la Paix.
Znana jest ze swojego zamiłowania do światła i łączenia tkanin tak, by harmonijnie komponowały się wraz ze zmiennym oświetleniem. Wykorzystywała cekiny, koraliki, marszczenia, eksperymentowała z fakturą tkaniny, wszystko po to, by osiągnąć jak najciekawsze wizualnie efekty.
Jeanne Paquin była mistrzynią marketingu – swoje projekty reklamowała wręcz nachalnie. Najpiękniejsze modelki ubrane w swoje stroje wysysała do teatrów, na wyścigi konne i w inne miejsca, gdzie mogły przykuć uwagę odpowiednio bogatych kobiet. Sama też nosiła własne projekty, co później naśladowała między innymi Gabrielle Chanel.
Do modnych w latach 1905-1914 bardzo wąskich u dołu spódnic (tzw hobble skirt, z ang: kuśtykać) wprowadziła system ukrytych zakładek, ułatwiających chodzenie. Zaprojektowała kostium do jazdy metrem. Maison Paquin tworzył też kostiumy sportowe.
Jako pierwsza paryska krawcowa otworzyła swoje butki w Londynie i Nowym Jorku. Otwiranie zagranicznych filii nie było jeszcze wtedy popularne. Częściej sprzedawano projekty domom towarowym. Do jej klientek należały między innymi Królowa Belgów.
Projekt Paquin. Marzec 1923 – popołudniowy płaszcz, Les Modes. 
gallica.bnf.fr

 

Jacques Doucet

Projekty Douceta. Styczeń 1904 – suknia balowa, styczeń 1923 – suknia balowa, Les Modes. 

gallica.bnf.fr
Rodzina Douceta zajmowała się modą już od lat dwudziestych XIX wieku, a Jacques Doucet, który przejął firmę w 1874 roku, stał się jednym z najważniejszych krawców przełomu XIX i XX wieku.
Inspirował się modą rokoka, jego suknie były bardzo romantyczne, lekkie, szyte z wielu warstw cienkich, niemal przezroczystych tkanin w pastelowych barwach. Używał koronek, wstążek, sztucznych kwiatów. Jego projekty były tak samo urocze, jak XVIII wieczne portrety. Zawdzięczamy mu popularyzację kobiecego kostiumu (tailleur), który do dziś stanowi podstawowy element garderoby wielu kobiet. Ubierały się u niego najsławniejsze aktorki początku XX wieku. To on odkrył Paula Poireta, który pracował dla niego na początku swojej kariery.
Doucet, przywiązany do mody poprzedniej epoki, traci na popularności po Pierwszej Wojnie Światowej.
Projekt Douceta. Listopad 1910 – suknia wieczorowa, Les Modes. 
gallica.bnf.fr

Callot Soeurs

Projekty sióstr Callot 1919, Les Modes. 

gallica.bnf.fr
Dom mody założony przez cztery siostry Marie Gerber, Marthe Bertrand, Regine Tennyson-Chantrelle i Josephine Crimont w 1895. Wcześniej prowadziły sklep z bielizną. Artystyczne skłonności odziedziczyły po rodzicach, którzy zajmowali się produkcją koronek.
Projekty sióstr wyróżniał dobór materiałów, używały starych (zabytkowych) tkanin i koronek. Tak jak większość ówczesnych projektantów, siostry uległy orientalnym wpływom, połączyły je jednak z XVIII wieczną stylistyką. Jako jedne z pierwszych zaczęły używać tkanin przetykanych złotem i srebrem, oraz upinać materiał prosto na modelkach.
Po 1926 firma zaczęła podupadać – drogie i bogato zdobione projekty przestały odpowiadać potrzebom kobiet.
 Szkice przedstawiające typ sukni “shirtwaist” (nie wiem, czy to po polsku jakoś się nazywa), 1914.
brooklynmuseum.org

Znanych projektantów było oczywiście znacznie więcej, ale o nich napiszę w kolejnych (niekoniecznie następnych) postach. Pominę takie nazwiska jak Chanel, Dior, czy Balenciaga, bo o nich słyszał każdy, nie ma sensu się powtarzać 😉

O kilku innych XX wiecznych kreatorach mody pisałam już tutaj, a w tym poście na fanpejdżu krótko zaprezentowałam jeszcze jednego projektanta mody, który mimo swojej niegdysiejszej popularności, dziś jest tak bardzo zapomniany, że praktycznie nie da się nic o nim nigdzie przeczytać.

Z okazji dzisiejszego sylwestra, życzę wszystkim szczęśliwego nowego roku 2016, żeby był sto razy lepszy od minionego, udanej, całonocnej imprezy i spełnienia wszystkich marzeń. Ściskam i całuję gorąco.

Agnieszka Sennik

Agnieszka Sennik

Z wykształcenia dziennikarka, z pasji blogerka modowa. Bardzo lubię tematy powiązane ze stylem vintage, rustykalnym oraz retro. Interesuje mnie moda alternatywna oraz indywidualne projekty odzieży.

6 komentarzy

  1. Mnie zawsze urzekały długie, eleganckie suknie balowe z lat 20 ostatniego wieku. Niestety nie mam źródeł gdzie takie kupić? Serdecznie zapraszam ciebie Agnieszko na mojego bloga oraz ten post blogowy na temat plecaków dla mężczyzn. pozdrawiam!

Skomentuj artykuł!

share on: