Jeśli chcesz mieć unikalną torebkę, taką które oprócz Ciebie nie ma nikt, przeczytaj jak powstają torby szyte ręcznie. To naprawdę nic trudnego. Wystarczy mieć kilka niezbędnych dodatków i determinację. Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które będą niezbędna do jej uszycia.

Materiały

W pierwszej kolejności trzeba wybrać materiał na torebkę. Nie może być zbyt delikatny i cienki. Najlepszym materiałem będzie cienka skóra lub inny wytrzymały materiał np. canvas. Odnośnie motywu torebki – Twój wybór. Modne są zarówno jednobarwne jak i te z motywem kwiatowym, graficznym czy zwierzęcym. Na podszewkę doskonale nadaje się bawełna. Jeśli jednak wybrałaś na zewnętrzną stronę torebki materiał wielobarwny, lepiej żeby podszewka była jednokolorowa. I odwrotnie. Po prostu część zewnętrzna i środkowa muszą tworzyć całość. Do środka można również użyć materiału usztywniającego, aby zapewnić nienaganny fason torebce. Dobrze do tego nadaje się włóknina i flizelina.

Zapas

Jeśli już masz materiał, pora przystąpić do wykroju torebki. I tu sprawdzą się dostępne w internecie projekty, z których możesz dobrać idealny fason i rozmiar dla siebie. Ważne, aby podczas tworzenia projektu zawsze wziąć zapas materiału przed jego wykrojeniem. Najlepszy jest ten 6 mm. Wtedy masz pewność, że zszywanie elementów torebki będzie wygodne i zapewni prosty ścieg.

Niezbędnik krawcowej

Zadbaj też o wszystkie potrzebne akcesoria, które będą Ci potrzebne do uszycia torebki. Materiał do jej wykonania to jedno, a drugie to drobiazgi, które będą pomocne takie jak: maszyna do szycia (ręczne szycie torebki polecam profesjonalistom), igły odpowiedniej grubości, nici kaletnicze, nożyczki lub nóż krawiecki, mata do patchworku z podziałką a także kreda lub pisak krawiecki, linijka, centymetr oraz szpilki. I już.

Czasem przystępując do projektu zapominamy o drobiazgach. Zatem, zanim zaczniesz szyć swą wyjątkową, autorską torebkę, sprawdź czy masz wszystkie potrzebne rzeczy. Najdrobniejszy szczegół może bowiem skutecznie ostudzić zapał.

Mirosław Gałczycki

Mirosław Gałczycki

Miło mi was gościć - pasjonaci wyrobów jeansowych oraz skórzanych handmade. Nazywam się Mirosław i z zawodu jestem krawcem. Moją pasją stały się rzeczy wyrabiane ręcznie, zgodnie ze starymi tradycjami kuśnierstwa oraz krawiectwa ciężkiego. Mam nadzieję, że uda mi się również w Was zaczepić uwielbienie do unikatowych produktów, posiadających duszę i własną historię.

10 komentarzy

  1. Fajny poradnik 🙂 raczek dla amatorki, niż profesjonalnej krawcowej, ale osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z szyciem torebki na pewno się przyda. Ja podziwiam osoby, które w tych czasach jeszcze szyją torby ręcznie. Niedawno natrafiłam na ten sklep z rzemiosłem i torbami szytymi ręcznie https://www.belveder.com.pl/sklep/torby-meskie/. Jest to droga oferta, ale ponoć i torby mają gwarancją dożywotnią.

  2. Dobry przykład, jak tanio wykonać oryginalną torebkę. 🙂
    Czekam na kolejny wasz tekst o portfelach młodzieżowych, które też można by uszyć domowymi sposobami. Sama trochę majsterkuję w skórze i materiale. Szyję dodatki, jak wspomnie portfela damskie i młodzieżowe. Podobają mi się inspiracje zaczerpnięte na sklepie Brytyjka.pl, własnie z takimi portfelami dla nastolatków.

Skomentuj artykuł!

share on: