Jak rozpoznać cywilnym, nieuzbrojonym okiem, że np. producent koszulek bawełnianych nas nie oszukał, a T-shirt, który kupiliśmy, jest dobrej jakości i będzie się nadawał do noszenia, nawet po kilkunastu praniach? Niestety wbrew powszechnie panującej opinii nie wystarczy samo sprawdzenie metek. Teoretycznie producent koszulek bawełnianych ma obowiązek podać pełen skład materiału, z jakiego został wykonany produkt, ale olbrzymie znaczenie mają też wykończenia, struktura materiału czy ułożenie szwów.

 

Przede wszystkim dobrej jakości odzież powinna być wykonana z bawełny. To materiał niezwykle higieniczny ma właściwości higroskopijne, nie elektryzuje się, jest wytrzymała i odporna na wysokie temperatury. Pierwszym kluczowym czynnikiem, który pozwoli nam rozpoznać dobrej jakości koszulkę, jest rodzaj bawełny. Najlepsza jest Egipska. Wykonana jest długich włókien, które są lśniące, gładkie i bardzo wytrzymałe. Istotna jest też dojrzałość włókien. Standardowo powinna ona wynosić od stu do stu osiemdziesięciu dni. Niektórzy producenci koszulek bawełnianych stosują z powodów czysto oszczędnościowych niedojrzałe włókna. Mają one cienkie ścianki, przez co są mniej wytrzymałe. Kolejnym czynnikiem jest sposób, w jaki bawełna została zebrana. Ręcznie zbierana bawełna jest zdecydowanie bardziej wytrzymała niż ta zebrana mechanicznie. Ostatecznie decyduję długość włókien. Im są one dłuższe i cieńsze, tym ściślejsze sploty z nich powstają.

 

Teoretycznie wiemy już czego szukać, ale jak rozpoznać w sklepie, że dana odzież została stworzona z włókien dłuższych, a nie krótszych? Przede wszystkim po cenie. Oczywiście wysoka cena nie gwarantuje nam wysokiej jakości produktu, ale nie oszukujmy się. Praktycznie nie sposób kupić koszulki dobrej jakości w cenie paczki papierosów. Możemy też zastosować tak zwany miękki chwyt. Koszulka dobrej jakości będzie gładka i przyjemna w dotyku. Materiał nie będzie sztywny i szorstki. Rozciągając lekko koszulkę, zwróćmy uwagę czy mimo pociągnięcia, materiał zachowuję swoją strukturę. Dobrej jakości bawełna powinna ponadto błyszczeć, a na całej powierzchni koszulki nie będzie żadnych widocznych skaz. Gorszej jakości włókna posiadają wiele uszkodzeń mechanicznych i zanieczyszczeń. Te w trakcie produkcji wychodzą na wierzch, czego efektem są odstające elementy i nierówna struktura. Sprawdźmy też, czy w skład materiałów zużytych do produkcji koszulki nie wchodzi elastan. Jego niewielki dodatek potrafi znacząco poprawić jakość bawełny. Dzięki niemu koszulka będzie dłużej trzymała swój pierwotny kształt, lepiej dopasowywała się do ciała i nie odkształcała się.

Agnieszka Sennik

Agnieszka Sennik

Z wykształcenia dziennikarka, z pasji blogerka modowa. Bardzo lubię tematy powiązane ze stylem vintage, rustykalnym oraz retro. Interesuje mnie moda alternatywna oraz indywidualne projekty odzieży.

8 komentarzy

  1. Jeśli chodzi o jakość różnych marek, produkujących podkoszulki, to zdecydowanie polecam te polskie. Pamiętacie Fruit of The Loom? To były bardzo dobre podkoszulki. PS. Pani agnieszko zapraszam też do przeczytania mojego wpisu “Jaki plecak do liceum wybrać?” Pozdrawiam Karola 🙂

Skomentuj artykuł!

share on: